סליחה, תקלה

דודי שמש ודודי חשמל נדמים לנו לפעמים כמו מוצרים וירטואליים. אנחנו בדרך כלל לא רואים אותם, וה"התעסקות" המרבית שיש לנו איתם היא הדלקת הבוילר – לחיצה על מתג החשמל כדי לחמם את המים בימים הקרים. למרות זאת, מדובר במתקנים שכמו כל מכשיר אחר יכולים להתקלקל, וחשוב שנהיה ערוכים ומוכנים לכך כדי שנדע מה לעשות במקרה הצורך.

צוות המומחים של סולרית איגד עבורכם את רשימת התקלות הנפוצות בדוודים, במטרה לסייע לכם להחליט מתי לנסות לתקן את התקלה בעצמכם ומתי לקרוא לאיש מקצוע. ככלל, אם אין לכם ניסיון קודם ואם אתם לא בטוחים שתדעו לתקן לבד – עדיף להזמין בעל מקצוע, על מנת שלא לגרום נזק גדול יותר שבסופו של דבר גם יעלה לכם יותר.

דודי שמש וחשמל – תקלות נפוצות

מכיוון שהתקלות בדודי שמש קשורות בדרך כלל למכל עצמו או לגופי החימום החשמליים המותקנים בו, הרי שהתקלות הנפוצות זהות בשני סוגי הדוודים:

  • אבנית – הצטברות של אבנית בצינורות הולכת המים יכולה לגרום לכך שייקח למים הרבה יותר זמן להתחמם משום שקשה למים להגיע אל גוף החימום, ולכך שהזרם יהיה חלש משום שהמים לא מצליחים לזרום היטב בצינורות. במקרם הקשים יותר עלול להיווצר מצב שבו הדוד גורם לקצר חשמלי. את התקלה הזאת כדאי לפתור בעזרתו של איש מקצוע שיבצע עבורכם ניקוי של האבנית שהצטברה, ואם תרתו – גם יתקין מסנן אבנית ברז המים הראשי וכך יקטין מאוד את האפשרות שתקלה כזאת תתרחש שוב.
  • נזילה מהפלאנג' – הפלאנג' הינו מעיל צלחת עגולה שסוגרת את פתח הדוד. לצלחת זו מתחברים גם גוף החימום של הדוד וגם התרמוסטט. כשיש נזילה היא בדרך כלל נובעת גם כן מהצטברות של אבנית, והפתרון הוא פתיחה של הדוד וביצוע ניקיון אבנית מצדו הפנימי. בנזילה שנובעת מאיטום לקוי של הפלאנג', אפשר בדרך כלל להחליף את הפלאנג' ולפתור את הבעיה. אבל, אם הנזילה היא מגוף דוד השמש / החשמל עצמו, או שלא ניתן לפתוח את בורגי החלק בגלל חלודה שהצטברה שם, בהחלט יכול להיות שיהיה צורך בהחלפת הדוד כולו.
  • תקלה בגוף החימום – תקלות בגוף החימום יכולות גם הן לנבוע כתוצאה מהצטברות אבנית. במקרה של תקלה כזאת יש להחליף את הגוף עצמו, פעולה פשוטה יחסית שניתן לבצע גם בלי לפתוח את הדוד כולו. חשוב לדעת, שיש דוודים שבהם לא ניתן להחליף רק את גוף החימום וחייבים להחליף את הפלאנג' יחד איתו. בכל מקרה החלפה זו מומלצת, על מנת להבטיח ככל שניתן פעולה תקינה של הדוד.
  • תקלה בתרמוסטט – מתרחשת בעיקר כשהדוד כבר ישן או כתוצאה מפגיעה חיצונית, שכן הוא ממוקם מחוץ לדוד החשמל או השמש. יכולה להתרחש גם כתוצאה מכך שהחלק הינו מאיכות ירודה. כשיש תקלה יש להחליפו בחדש, פעולה לא מסובכת בשל מיקומו הנגיש יחסית.
  • תקלה בקולטי השמש – תקלה זו רלוונטית, כמובן, לדודי שמש בלבד, היות ודודי חשמל לא זקוקים לקולטים כדי לבצע את העבודה. תקלות בקולטים הן בדרך כלל תוצאה של אבנית שמצטברת בצינורות שלהם ולא מאפשרת למים להתחמם, או של נזילה בצנרת שמתרחשת בעקבות מפגע חיצוני, בלאי טבעי או התקנה לא תקנית. תיקון תקלה שמקורה באבנית מתבצע באמצעות שטיפה של הצנרת. תיקון נזילה אפשרי רק כאשר מדובר בחור קטן בצינור. כשמדובר ביותר מזה מומלץ להחליף את הצנרת. תקלה נוספת שיכולה להתרחש כתוצאה מרוחות, ברד וקרה הינה שבר בקולט ואף התפוצצות שלו. התיקון אפשרי רק במקרים מסוימים. ברוב המקרים צריך יהיה להחליף את הקולט שניזוק.

תיקון דודי שמש – רק עם מומחים בתחום

אם יש לכם תקלה בדוד, חשוב מאוד שתפנו אך ורק לאנשי מקצוע המומחים בתחום. סולרית תשמח לספק לכם שירות תיקונים מקצועי שניתן על ידי אינסטלטורים ומתקיני דוודים מוסמכים, באחריות מלאה. אז כדי שתוכלו ליהנות ממים חמים בכל עונות השנה, צרו עמנו קשר ונשמח להחזיר את הדוד שלכם לפעולה.

צרו קשר

שעות פעילות

ימים א' - ה' 8:00 - 17:00
יום שישי 8:00 - 14:00

כתובת

העמלים 37, חיפה

מייל

info@solarit.co.il

השאירו לנו הודעה

לפרטים נוספים השאירו שם וטלפון ונחזור אליכם בהקדם...