מהי מערכת סולארית מאולצת?

מערכת סולארית מאולצת הינה מערכת בה דודי שמש נמוכים מקולטי השמש, ויש צורך להשתמש במשאבת סחרור בכדי להזרים את המים החמים במערכת. מערכות סולאריות מאולצות מותקנות בדרך כלל בבניינים רבי קומות כאשר אין מקום לכל הדוודים על הגג או שקיים מרחק רב בין הדירה לגג. אילוץ שהוביל לפיתוח טכניקה לאספקת מים חמים באופן שווה לכל הדיירים. כמו כן, התקנת מערכות מאולצות תורמות לשיפור המראה סביבתי והאסתטיקה שעל גג הבניין.
 
תרשים לבית דירות בו מותקנת מערכת מאולצת
מערכת סולארית מאולצת
 
תרשים לדירה בה מותקנת מערכת מאולצת
מערכת מאולצת
 
במערכות סולאריות מאולצות משולבת משאבת סחרור המאפשרת את זרימת המים. מערכות אלו מאפשרות לקולטי שמש להיות במרחק גדול יותר מהדוד, למשל : הדוד יכול להיות מותקן במרתף הבית או בחדרי "שירות". בנוסף למערכת זו יתרון בולט במניעת הצטברות אבנית מכוון שמערכת זו הינה מערכת סגורה ולא קיימת בה תחלופה של מים, יתרון זה גורם להארכת חיי הקולטים ושמירה על תפוקת חימום מלאה לאורך שנים.

מערכת סולארית מרכזית


בהתבסס על עקרון המערכות הסולאריות המאולצות, אנו רואים בארץ יותר ויותר התקנות של מערכות סולאריות מרכזיות, בעיקר בשכונות חדשות, בבתי דירות ובאזורים בהם המודעות לאסתטיקה סביבתית הולכת וגוברת. בהתקנות של מערכות סולאריות מרכזיות ניתן לראות "חוות" של קולטים על הגגות.
מערכת סולארית מאולצת